ABD Hazine Bakanı Yellen açıklamalarıyla küresel piyasalarda şok etkisi yarattı
  • ekoayrıntı
  • Ekonomi
  • ABD Hazine Bakanı Yellen açıklamalarıyla küresel piyasalarda şok etkisi yarattı

ABD Hazine Bakanı Yellen açıklamalarıyla küresel piyasalarda şok etkisi yarattı

ABONE OL
5 Mayıs 2021 09:25
ABD Hazine Bakanı Yellen açıklamalarıyla küresel piyasalarda şok etkisi yarattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel piyasalarda meydana gelen hareketlilik Türkiye ekonomisine de yansıyor. Bu süreçte sabah saatlerinden bu yana küresel piyasalarda gözle görülür bir oynaklık yaşanması dikkatlerden kaçmadı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından yapılan bazı açıklamalar küresel piyasalarda adeta şok etkisine neden oldu. Yatırımcıların harekete geçmesi küresel piyasalarda ilerleyen günlerde ABD hükümeti tarafından olası bir sıkılaştırma adımı olarak ifade edildi. Bu hareketlilik bir anlamda gelecekte yaşanabilecek sıkılaştırma politikasına dair bir prova olarak değerlendirildi.


Janet Yellen katıldığı bir etkinlikte oldukça sert sayılabilecek açıklamalarda bulundu. Hükümetin gerçekleştirmiş olduğu harcamalar nedeniyle ekonomide ciddi bir dalgalanma ve ısınmanın yaşanabileceğini belirtti. ‘Aşırı ısınma’ olarak tabir edilen bu sürecin engellenmesi ve biraz olsun rahatlatılması için gelecek dönemlerde faiz oranlarında artışların yaşanabileceğini belirtti.

Faiz Artışı İhtimalleri Küresel Piyasaları Etkiledi

4

Janet Yellen tarafından gerçekleştirilen faiz artışı açıklamasının ardından ABD tahvil faizler sert bir düşüş yaşadı. Altın yatırımcılarını ise heyecanlandıracak bir gelişme yaşandı. Altının ons fiyatında yaşanan yükseliş küresel piyasalarda yakından takip ediliyor.Yapılan sert açıklamaların ardından küresel piyasada meydana gelen bu hareketliliği takip eden Yellen konuya bir açıklama getirme gereği duydu. Faiz artışı açıklamasının yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünerek bu adımın kendisinin tercih ettiği ya da önerdiği bir durum olmadığının da altını çizdi. Yaşanan bu sürecin enflasyonda ciddi sorunlara neden olmayacağını, ABD ekonomisinin enflasyonla mücadele konusunda oldukça başarılı olduğunu dile getirdi.

Açıklamalarının Ardından Dengeler Yerine Oturdu

Janet Yellen’in ikinci kez açıklama yapması ve söylemlerini değiştirmesinin ardından küresel piyasalar yavaş yavaş dengelenmeye başladı. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaşanan yükselişin ardından dengelendi. Şimdilerde 1.59 seviyelerinde olduğu belirlendi. Altının ons fiyatı ise hızlı bir düşüş yaşadı ve sonunda 1.780 dolar seviyelerine kadar gerilemiş oldu.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir