8 Mart 2021 Akşam Dolar Yorumları

8 Mart 2021 Akşam Dolar Yorumları

ABONE OL
28 Mart 2021 21:08
8 Mart 2021 Akşam Dolar Yorumları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doların hafta içine sert bir giriş yapmasıyla birlikte, piyasalarda bir dalgalanma yaşandı. Dalgalanma sebebi hafta sonunda yaşanan birçok olaydan kaynaklanmaktadır. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükseltilmesi yönünde yaptığı çalışmayla piyasanın dalgalanmasına ve yükselmesine sebebiyet verdi. Tahvil faizlerinin kademeli olarak güçleniyor olması, ülke ekonomilerine zarar veriyor ve para değerlerini düşürüyor.


Türk Lirası da bunlardan zarar gören bir diğer para birimidir. Tahvil olaylarına ek olarak ülke içerisinde enflasyon durumunun kademeli olarak artmaya başladı. TCMB’de bu konuda bir hamle yapmadığından dolayı şuanda piyasalarda genel bir yükselme mevcut.

Dolarda Yükseliş Yaşanıyor

Geçen haftaya da teknik olarak baktığımızda dolardaki ve piyasalardaki artışı görebiliriz. Bu haftaya da yansıyan bu durum, süreci biraz daha hızlandırdı. Hafta içerisinde 200 günlük ortalama da kırılmıştı. Geldiğimiz hafta itibariyle de yükseliş devam etmektedir. Şuanda kur 100 günlük hareketli günün üzerinde seyrediyor. (Anlık olarak 7.59 TL civarına geliyor) Günlük ise mum kapanışlarının yine 7,59 aşıp aşmayacağı değerlendirilip, takip edilecek.

7,59 kritik eşiklerden birisi olabilir. Çünkü kur günü 7,59 altında kapatırsa, yükseliş eğilimi diğer haftalarda azalması ihtimalini göz önüne alabilir. Ancak üzerine çıkarsa diğer haftalarda da artış sert bir şekilde olabilir.

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.