50 Milyar Dolarlık Açığı Kapatacak Sanayi Hamlesi Açıklandı!

50 Milyar Dolarlık Açığı Kapatacak Sanayi Hamlesi Açıklandı!

ABONE OL
1 Mart 2021 01:21
50 Milyar Dolarlık Açığı Kapatacak Sanayi Hamlesi Açıklandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde katma değerli üretimin arttırılması hedefine yönelik orta – yüksek ve yüksek teknoloji düzeyine sahip “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” açıklandı. 


T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katma değerli üretimin arttırılması hedefine yönelik orta – yüksek ve yüksek teknoloji düzeyine sahip “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” kapsamında 7 odak sektörde yerli üretimin sağlanması ya da üretim kapasitesinin arttırılması için desteklenecek olan ürünlerin listesi yayımlandı. 

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi ile birlikte orta – yüksek ve yüksek teknoloji düzeyine sahip sektörler; kimya, bilgisayar – elektronik optik, makine, eczacılık, elektrikli teçhizat, ulaşım araçları ve tıbbi cihaz olarak belirtildi. Diğer sektörlerden de 36 ürünün eklenmesiyle birlikte Türkiye’de 50 milyar doları aşan cari açığın kapanması bekleniyor. 

Bakan Varank Açıkladı!

Konu ile ilgili olarak resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan  T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Teknoloji seviyesi yüksek veya yoğun dış ticaret açığı verdiğimiz 919 ürünü, yerli imkân ve kabiliyetlerle üretecek yatırımları, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destekliyoruz” dedi.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Türkiye’de katma değerli üretimin artırılması hedefine yönelik, 11. Kalkınma Planı’nda belirlenen orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyesindeki odak sektörlerde 51 milyar dolarlık cari açığın azaltılması ve bu alanlarda yerli üretimin sağlanması veya üretim kapasitesinin artırılması hedeflendiği belirtildi. 

Listenin, Bakanlıkça, dış ticaret verileri, küresel rekabet koşulları, yerel ve küresel talep eğilimi, yurt içi üretim yetkinliği ve kapasitesi, sektörel ve sektörler arası teknoloji gelişime katkı gibi kriterler dikkate alınarak hazırlandığı aktarıldı. 

Bakanlık ayrıca, program kapsamında başvuru yapacak firmalar açısından öngörülebilirliği arttırmak için bu yıl, Mobilite”, “Sağlık ve Kimya Ürünleri”, “Dijital Dönüşüm” ve “Üretimde Yapısal Dönüşüm” başlıkları altında 4 çağrıya çıkacağı belirtildi. 

Eko Ayrıntı

Eko Ayrıntı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.