40 yeni meslek için mesleki yeterlilik belgesi getirilecek

40 yeni meslek için mesleki yeterlilik belgesi getirilecek

ABONE OL
6 Mayıs 2021 23:06
40 yeni meslek için mesleki yeterlilik belgesi getirilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir süredir meslek kazalarını engellemek ve yapılan çalışmaları daha güvenli hale getirebilmek için birtakım düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemelerle birlikte bazı meslekler için mesleki yeterlilik belgesi alınması da zorunlu hale getirildi.


Mesleki eğitim kurslarının sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bunun üzerine eğitim ve istihdam arasında devamlı olarak meydana gelen açığın ortadan kaldırılması ve belirli oranda bir uyumun sağlanması için çalışanların belge alabilmesi için önemli çalışmaların yapıldığı belirlendi. İş kazalarının yaşandığı, yüksek risk grubunda bulunan kişilerin bu riskleri en az seviyede yaşamaları için çalışmalar yapılıyor.

40 Mesleğe Daha Belge Zorunluluğu!

Belgeli olarak yapılan çalışmaların daha güvenilir ve daha nitelikli olduğuna kanaat getirildi. Bunun üzerine Bakanlık tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında 40 meslek için daha belge zorunluluğunun getirildiği belirtildi.

Madencilik ve enerji sektörünün başta olduğu bu süreç içerisinde elektrik tesisatçıları, doğalgaz sayaç sökme işlemleri, çimento üretim elemanı, yer altı madencisi ve doğal taş ocakçısı gibi pek çok mesleğe mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmesine karar verildi. Belgesi olamayan meslek sahipleri 10 nisan 2022 tarihinden itibaren herhangi bir çalışma faaliyeti içerisine giremeyecekler. Daha önceki zamanlarda mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun getirildiği mesleklerde yapılan değerlendirmeler sonrasında iş kazalarının yüzde 25 oranında azaldığı ve bu oranın ciddi bir oran olduğu belirtildi.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


× Sorumluluk Reddi

Sitemizde yayınlanan her içerik, iyi niyet çerçevesinde kaleme alınmıştır ve genel manada bilgi vermek amacıyla yazılmaktadır. Sitemizden edindiği bilgiler ışığında, okuyucunun yaptığı her hamle, çok net bir şekilde kendi riskidir ve siteyle bir ilgisi yoktur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
AKTÜEL ÜRÜNLER UYGULAMASI Hemen Ücretsiz İndir