DOLAR

8,1550

0.03%
EURO

9,7331

0.12%
ALTIN(gr)

455,25

0,28%%
BİST 100

1.369,43

-0.47%
22 – 26 Mart 2021 Ekonomi Analizi / Hafta Nasıl Geçti?

22 – 26 Mart 2021 Ekonomi Analizi / Hafta Nasıl Geçti?

Hafta sonuna geldiğimizde, bir hafta daha ekonomik çalkantılar arasında son buldu. Cuma günü Türkiye borsaları kapandı ve Türkiye’de bulunan yatırımcılar için iki günlük bir tatil başladı. Peki bu hafta nasıl geçti? Ekonomik anlamda neler oldu? Haberimizde inceliyoruz.

ABONE OL
27 Mart 2021 17:36
22 – 26 Mart 2021 Ekonomi Analizi / Hafta Nasıl Geçti?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu hafta global ekonomi basınında Türkiye, pek çok manşette yer aldı. TCMB başkanının değişmesinin ardından, birçok yatırım firmasının Türkiye için sundukları analizlerde değişimler yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Kongresi içinde verdiği mesajlar, Getir uygulamasının unicorn olması, üst düzey politika değişiklikleri, Süveyş Kanalı’nın kapanması, Dolar/TL paritesindeki yükseliş bu haftanın öne çıkan başlıca konularıydı.


Hafta içerisinde dünya ve Türkiye ekonomisinde yaşanılan, öne çıkan durumları şu şekilde listeleyebiliriz:

TCMB başkanı değişiminin ardından yabancı şirketlerden analizler

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlığında yaşanan değişikliğin ardından yatırım şirketleri ve kurumlar Türkiye ile ilgili sundukları analizleri değiştirerek tekrar yayıma aldılar.

  • Goldman Sachs: Türkiye’nin yeni risk primi analizi,
  • SocGen: USD/TRY paritesi tahmin revizesi,
  • Fitch: TCBM başkanlığındaki değişiklik finansman risklerinde artış yarattı,
  • Rabobank: Değişimden sonra USD/TRY analizi
  • Modoy’s: Başkan değişikliği, bankalar içi negatif kredi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ekonomi ile ilgili mesajlar

Hafta içinde yapılan AK Part’inin 7. Olağan Büyük Kongresi’nde söz alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, makro ekonomi ile ilgili açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son zamanlarda yaşanan olağan dışı dalgalanmanın Türkiye ekonomisinin temellerinin yansıtmadığını dile getirdi.Döviz ve altını olan vatandaştan, çeşitli finansmanlara yatırım isteyen Erdoğan, “Serbest piyasa ekonomisine olan bağlılığımızla, her türlü şok etkisine dayanıklı olduğumuzu birçok kez kanıtladık” değerlendirmesinde bulundu.

Üst düzey pozisyonlarda yaşanan değişimler

Bu hafta içinde ekonomide birçok üst düzey yönetici değişikliği yaşandı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakır olurken, Borsa İstanbul Genel Müdürü ise Enes Ergun Bora Oldu. Olaylı bir şekilde Vakıfbank yönetim kuruluna dahil edilen Hamza Yerlikaya ise kurumdan çıkarıldı.

Varlık fonu sendikasyonunda yenileme

Hafta içi yaşanan bir diğer önemli haber ise, Türkiye Varlık Fonu’nun sendikasyon yenilemesi oldu. TVF, 2019’da sağladığı 1 milyar euroluk sendikasyon kredisini, 1,25 milyar Euro olarak tekrar yenilediğini duyurdu.

2018 yılından sonraki haftalık en yüksek Dolar/TL yükselişi

Geçtiğimiz haftanın son günü Cuma kapanışının ardından yüzde 10 artış kaydeden dolar/TL, 2018 senesinden beri görülmeyen en büyük haftalık yükselişi yaptı. Bu hafta, gelişen ülkelerin para birimleri arasında en fazla değere uğrayan birim Türk Lirası oldu. En çok değer kaybı yaşayan ikinci para birimi ise Brezilya Reali.

Getir Türkiye’den çıkan 2. Unicorn oldu

5 yıl önce online market teslimat uygulaması olarak kurulan Getir, 1 milyar dolardan fazla değer kazanarak “Unicorn” olduğunu açıkladı. Bu kapsamda Getir, Türkiye’den yatırım alarak unicorn değerine çıkan ikinci girişim oldu. Kurucu Nazım Salur, Getir’in 300 milyon dolar yatırım alarak 2.6 milyar dolar değere ulaştığını ifade etti.

Süveyş Kanalı, karaya oturan gemi nedeniyle trafiğe kapatıldı

Süveyş Kanalı, ticari anlamda dünyanın en çok işlem gören kanalı. Kanal içerisinde uzunlamasına karaya oturan bir gemi, iki yönlü ulaşımı kapattı. Olayın ardından yapılan hesaplamalara göre, bu olay yaklaşık günlük 9.6 milyar dolar zarar oluşturabilir.En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.