15 Mart 2021 Uluslararası Piyasalar Raporu

15 Mart 2021 Uluslararası Piyasalar Raporu

Küresel piyasalara bakıldığında, doların güçlü seyrettiği görülüyor. Kripto paralarda ise Bitcoin başta olmak üzere düşüş bulunuyor. Brent petrolün varil fiyatı artarken, altın fiyatları yatay seyretmeye devam ediyor.

ABONE OL
31 Mart 2021 21:21
15 Mart 2021 Uluslararası Piyasalar Raporu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

15 Mart 2021 uluslararası piyasalara bakıldığında, ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişin etkisinin hissedilmeye başlandığı gözlenmekte. Dolar, yen karşısında 0,1 değer artışı yaşadı ve 109,125 seviyesini zorladı. Bu seviye Haziran 2020 tarihinden beri ulaşılan en yüksek seviye.


Dolar seviyesi, Asya piyasalarında geçen haftayı 91,364 seviyelerinde kapatmıştı. Bu haftaya en düşük seviyeden başlayarak toparlanan Asya piyasalarında dolar yaklaşık olarak 91,697 seviyesinde kendine yer buldu.

Euro ise son zamanlarda düşüş göstermeye devam ediyordu. Üç haftalık bir düşüşün ardından bugün ilk defa yükselen Euro 1,19485 seviyelerinde dolaştı.

Kripto paralarda genel düşüş

Hafta sonuna rekor seviyede giren Bitcoin ve diğer kripto paralarda düşüş yaşanmaya başladı. Özellikle bugün Hindistan’ın açıkladığı kripto para yasağı, piyasada etki göstermeye başladı. Bitcoin tekrar 60 bin dolar bandına geriledi.Buna bağlı olarak diğer kripto paralar da gerilemeye başladı. Çok ani bir düşüş olmasa da özellikle Hindistan kararının ardından kripto para borsasındaki durum merak konusu oldu.

Petrol varil fiyatlarında yükseliş görüldü

Uluslararası piyasalarda önemli konumda bulunan bir diğer birim ise petrol fiyatları. Çin’de yakın zamanda açıklanan veriler, ülkedeki ekonomik toparlanmanın hızlandığını gösteriyor. Bu kapsamda dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de enerji talebi artış göstermeye başladı. Bu durum da Brent ham petrol fiyatını yakın vadeli olarak 70 dolar seviyesine yaklaşmasına neden oldu.

Brent ham petrolün en yakın vadeli fiyatında yüzde 0,7’li bir artış oldu ve fiyatı 69,69 dolara yükseldi. ABD hafif ham petrolü ise yüzde 0,8 artış yaşayarak 66,10 dolar seviyesine geldi.

Altın fiyatları yatay seyretmeye devam ediyor

Çin’de açıklanan ekonomik verileri, sanayi üretiminin hızlı olduğunu ve ülke ekonomisinin toparlanmaya başladığını gösteriyordu. Aynı zamanda ABD tahvil getirilerinde yaşanan artışın da bir etkisi olarak altın, ilk işlemlerde elde edilen kazanımları geri verdi.

Global piyasada spot altın fiyatları geçen haftanın kapanış rakamlarıyla aynı seviyelerden işlem görmeye devam ediyor.

Spot piyasadaki ons altın fiyatı ilk işlemlerde yüzde 0,4 yükselmesiyle beraber 1.726,54 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu durum altındaki yatay seyredişin devam ettiği anlamına geliyor.


Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram gurubumuzu ve Twitter hesabımızı, haberlere hızlı ulaşmak için Google News adresimizi hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı analizler ve yorumları takip etmeye hemen başlayın!


En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.