Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Türkiye'deki Fransız şirketleri
Türkiye ile Fransa, 10,5 milyar dolarlık yıllık ikili ticaret var ve Türkiye'de faaliyet gösteren 2000'e yakın Fransız şirketi bulunuyor. Türkiyedeki Fransız markaları ve Fransız şirketlerin Listesi: Fransız malları listesi
24 Aralık 2011 / 23:59

Soykırımın inkarını suç sayan yasanın çıkması ile birlikte, Türk-Fransız ilişkilerinin ciddi şekilde zarar görmesi bekleniyor.

Yasa tasarısı Sarkozy'nin Fransa'sına pahalıya patladı

Fransız Meclisi'nde kabul edilen yasa, Türkiye'de faaliyet gösteren 2 binden fazla Fransız şirketini endişelendiriyor. Firmaların yetkilileri, yasanın çıkması ile Türk halkının ürünlerini protesto etmesinden çekiniyor.

2010 yılında Fransa'nın Türkiye'ye ihracatı genel ihracat artışından, Fransa-Türkiye ticareti Fransa'nın genel ticaret artışından daha yüksek oranlarda seyretti. 2010 yılında Türkiye'nin Fransa'nın ihracatındaki payı yüzde 1,62, ithalatındaki payı yüzde 1,20, dış ticaretindeki payı yüzde 1,39 oldu.

Türkiye'de 2 bin adet Fransız sermayeli şirket faaliyet gösteriyor. Fransız firmaları özellikle nükleer enerji santralleri ihaleleri, yenilenebilir enerji ve ulaştırma alanlarındaki proje ve ihalelere ilgi gösteriyor. Fransız yatırımları otomobil, elektronik, çimento, eczacılık ve hizmet sektörlerinde yoğunlaşıyor.

2002-2010 döneminde Türkiye'ye gelen yatırımların yaklaşık 4 milyar dolarlık bölümü Fransa kaynaklı. 2010 yılında Fransa'dan Türkiye'ye gelen yatırım miktarı ise 600 milyon dolar.

2010 yılında Fransa'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı 930 bin olarak gerçekleşti.

Türkiye'de yerleşik Fransız firmalarının önemli bölümü büyük ölçekli olup, daha çok stratejik sektörlerde yatırım yapıyorlar. Bunların başında otomotiv, otomotiv yan sanayii, perakende dağıtım, gıda ve çimento gibi alanlar gelmektedir.

Türkiye'de, otomotiv alanında Renault, Peugeot, elektrik alanında Schneider, otomotiv yan sanayiinde Valeo, çimento alanında Lafarge, gıda alanında Danone, parekendede Carrefour, sigorta alanında Axa, Groupama, finans alanında BNP Paribas, yiyecek hizmetleri alanında Sodexo, turizm alanında Accor, Club Med gibi büyük şirketler faaliyet göstermektedir.

Türkiye'deki Fransız sermayeli firmalarda yaklasık 50 bin kişi istihdam edilmektedir.

Fransa'nın en büyük ikinci sigorta şirketi olan Groupama, Ziraat Bankası'nın Başak Emeklilik'teki yüzde 41'lik hissesini satın almıştı.

Otomotiv sektöründe, 1969'dan beri OYAK ile ortak faaliyette bulunan Renault'un Batı Avrupa dışında en yüksek otomobil kapasitesine sahip fabrikası Türkiye'de bulunuyor. Türkiye'de üretilen otomobiller, Avrupa ülkelerinin yanı sıra BDT ülkelerine de ihraç ediliyor.

Türkiye Ekonomi Bankasının (TEB) yüzde 84,25 oranındaki hissedarı TEB Mali Yatırımlar A.Ş, 10 Şubat 2005'te, dünyanın 7'inci, Avro bölgesinin kar ve toplam piyasa değeri açısından en büyük bankası olan ve 87 ülkede faaliyet gösteren BNP Paribas ile ortaklık anlaşması imzalamıştı. BNP Paribas; TEB Yatırım, TEB Leasing, TEB Factoring, TEB Sigorta, TEB Portföy Yönetimi ve Amsterdam'da bir Hollanda bankası olarak faaliyet gösteren TEB NV'de pay sahibi olmuştu.

Dünyada modern perakendeciliğin temelini oluşturan Carrefour, Türkiye'de ilk mağazasını 1993 yılında İçerenköy'de açtı. 1996 yılında da Sabancı Grubu ile işbirliği yaparak CarrefourSA ismini aldı. İlk Carrefour alış veriş merkezi de bir yıl sonra Adana'da hizmet vermeye başladı. 2005 yılının Mayıs ayında gerçekleştirdiği operasyonla Gima ve Endi'yi satın aldı.

Türkiye'de 1989'dan beri çimento sektöründe faaliyet gösteren Lafarge Türkiye, bugün çimento dışında agrega ve beton, alçı ve alçı levha ile çatı malzemeleri alanında da üretim yapıyor.

Taze sütlü ürünler ve şişelenmiş suda dünya lideri ve tatlı bisküvilerde dünya ikincisi olduğu belirtilen Danone, Türkiye'de de su ve süt sektöründe faaliyet gösteriyor.

Türkiye'de 1992 yılından beri ayrı ayrı faaliyet gösteren Total ve Elf şirketleri ise dünya genelinde gerçekleştirilen birleşmeyi takiben, 2002 yılı içinde Total Oil Türkiye A.Ş. adı altında birleşti. 2003'te Totalgaz'ı bünyesine alarak, 600 çalışanı ile tek bir akaryakıt, madeni yağ ve LPG şirketi olarak faaliyet göstermeye başladı. Geçen yıl 2,5 milyar dolar ciro gerçekleştiren Total Oil Türkiye A.Ş, yaklaşık 500 istasyonu ile akaryakıtta yüzde 7, madeni yağda yüzde 10 ve LPG'de yüzde 6 pazar payına sahip bulunuyor.

Fransız şirketi olan Sodexho Pass, hizmet kart ve ve çekleri üreterek bunları kurumsal müşterilerine pazarlıyor. Sodexho Alliance, toplu yemek (catering) dahil kurumsal hizmet sektöründe faaliyet gösteriyor.

Citroen ve Peugeot, Türkiye'de yaygın olarak satılan otomobiller arasında.

Türkiye'ye 1989'da giren L'oreal ise kozmetikte en yaygın kullanılan markaları satıyor.

İşte Fransız Şirketlerinin Listesi:

BENZİN
SÜPERMARKET   
SEYAHAT Fransa'da TATİL 
KÜLTÜRFransız Kültür Merkezi
GİYİMGiyim/Aksesuar Giyim/Aksesuar Lacoste Luis Vuitton Yves Saint Laurent  Minelli - Ayakkabı  Luis vuiton malletierThierry muglerRené Derby   Giyim - Ayakkabı     Longchamps - Çanta Lancel - Çanta 
 
OTOMOBİL       
BİLGİSAYAR - İLETİŞİMİletisim Ürünü
İNŞAATİzolasyon Çimento ÇimentoÇimento
İLAÇAventis - Synthelabo - Pasteur       Benzac  Benzamycin  Novahistine  benzagel
KIRTASİYE
MUTFAK T-Fal
KOZMETİKVichy La Roche Posay Biotherm Christian Dior Clarins Daniel Jouvance Dr. Pierre Ricaud dulcia Fresh Lash Galerie Noemie Great Lash Guerlain Kiotis Lancome Le Crayon Glace Le Monde en Parfum Les Meteorites Long Wearing Lipstick Long Wearing Makeup Long Wearing Nail Polish Miami Chill Moisture Whip Orlane phas Pierre Fabre Rene Furtherer Revitalizing Roc Anais Anais - Parfüm Azzaro - Parfüm Chanel - Parfüm Dioressence - Parfüm Diorissimo - Parfüm Drakkar Noir - Parfüm Eau Sauvage - Parfüm Fahrenheit - Parfüm Feuille d'Herbe - Parfüm Gardens of L'Occitane - Parfüm Gio De Giorgio - Parfüm Giorgio Armani - Parfüm Gloria Vanderbilt - Parfüm Guerlain - Parfüm Guy Laroche - Marka Heritage - Parfüm Hermes - Parfüm Studio Line - Saç Ürünü
ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER       
 
ÇELİK SEKTÖRÜ 
DENİZCİLİK
BANKA - FİNANSSociete General Bankası Türk Ekonomi Bankası Sigorta Basak Emeklilik - Sigorta % 41 hisse  Equitable Life - Sigorta Başak Sigorta - Sigorta % 56,67 hisse
YEMEK  La Pie qui Chante - Şekerleme La Vache Qui Rit - Peynir Bel Paese - Peynir  Brie - PEYNİR Camembert - Peynir Chamois D'or - Peynir Entremont - Peynir Etorki - Peynir Fine Bouche - Peynir Fromageries Riches Monts - Peynir Geramont - Peynir Gervais - Peynir Lepetit - Peynir
BEBEK - ÇOCUKBebek Maması Bebek Giyim Bebek Giyim
İÇECEKBira Bira Şişe SuŞişe Su Brendi Canard-Duchene Şampanya Krug - Şampanya  Mercier - Şampanya Moet And Chandon - Şampanya Piper Heidsieck - Şampanya Rozes - Şampanya  Veuve Clicquot - Şampanya Hine - Konyak Mumm Vsop - Konyak Remmy Martin - KonyakNapoleon - Konyak Martell - KonyakRaison Cider - Meyve Suyu La Cidraie Cider - Meyve Suyu
OTELMotel 6 - Otel Novotel Red Roof Inn Sofitel - Otel Studio 6 - Otel
MÜZİKMüzik Çalar Pro Wonder
YOĞURT Tikveşli  

 

Bu haber toplam 122085 defa okunmuştur
boykot listesi
Zafer Şahin
bu liste çok eksik olmuş, afyon çimento, konya çimento, göltaş çimentoda fransız bunlar aklıma ilk gelenler
23 Aralık 2011 Cuma 10:39