anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zela savaşı hangi şehirde gerçekleşmiştir?
Zela savaşı hangi şehirde gerçekleşmiştir? Roma İmparatoru Julius Sezar'ın 'Geldim, gördüm, yendim' dediği Zela savaşı nerede yapılmıştır? Zela neresidir?
30 Kasım 2011 / 23:16

Zela Savaşı, 2 Ağustos M.Ö 47 tarihinde Zela (bugünkü Tokat'ın Zile ilçesi)'da Roma Cumhuriyeti'nin Julius Sezar ile Pontus Kralı VI. Mitridates'in oğlu II. Farnakes arasında gerçekleşen muharebe.

araba.20111201211904.jpg

Mısır'ın fethinden sonra Sezar'a Küçük Asya'ya yolladığı Kalvinus'un II. Farnases tarafından yenildiğine dair bildiri ulaştı.

Haziran M.Ö 47'de Sezar Mısır'dan hareket edip Pompeius'un hakimiyeti kurmuş olduğu Suriye ve Kilikya ile olan ittifakı güçlendirerek Pontus'a doğru ilerledi. 2 Ağustos'ta Zela'da Farnakes'in ordusunu yendi.

Zela Savaşı'ndaki zaferi anlatan Veni, vici, vidi sözleri (Türkçe: Geldim, gördüm, yendim) sözleri yazarak Roma'da bulunan yardımcısı Gaius Matius'a gönderdi.
Sezar, savaştan sonra kısa süre Roma'da kalıp 1 yıllık diktatörlüğe getirildi ve Afrika seferinde Katō başta olmak üzere Cumhuriyetçi'yi yendikten sonra 10 yıllık diktatör oldu.

Bu haber toplam 6488 defa okunmuştur