Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emre Alkin'den şok uyarı: Uyanık olmakta fayda var
Emre Alkin MB’nin bugün dolara yaptığı müdahaleleri, 'Ateşli hastaya iki aspirin verdik' diye yorumladı ve uyarıda bulundu.
19 Ekim 2011 / 00:45

Ekonomist Emre Alkin Merkez Bankası’nın bugün dolara yaptığı kritik müdahaleleri değerlendirdi.

İşte Alkin’in değerlendirmesi:

Merkez Bankası müdahalesine yorumun: ateşli hastaya iki aspirin verdik. Şimdi gerçek ilacı bulmak lazım. TCMB'nin görevi olarak tarif edilen "fiyat istikrarı" aslında kendi başına başaramayacagı bir görev. Sadece para politikası ile bunu başarması zor ama bu gerçek kabus gibi, kabul etmesi zor. Diğer taraftan ikinci gerçek de, döviz kuruna müdahale ederek istediği yere getirmeyi başarması ancak ve ancak dış konjonktürün iyileşmesi.

Merkez Bankası ne kur ne de fiyat istikrarını sağlayamaz. Bu gerçeği kabul etmek de zor, hem de çok zor. Dolayısıyla dünyadaki tüm merkez bankaları hala eski paradigmalara göre parade kur politikası kurguluyor sonra da başarısız oluyorlar. Eğer ekonomiyle alakası olan birimlerin koordineli hareketi olmazsa hiçbir yerde istikrarı kalıcı olarak sağlanamayız.

Anlaşılıyor ki, Merkez Bankası da kur hareketlerini sepet kura bakarak izliyor ve 2,20 TL uzerinde seyretmesine müdahale etmek istedi. Bu müdahalenin başarılı olması için dış gelişmelerin de olumlu seyretmesi lazım ki şu an öyle. ABD piyasaları olumlu seyrediyor. Ancak Artık anladı ki, arzu ettigi seviyeyi arzu ettiği zamanda göremeyecek. Bu da aynı günde ikinci kez doğru tespit yaptığını gösterir.

Eğer yarın parite 1,38'in uzerinde olmasına rağmen kur sepeti hala 2,20 TL'den aşağı düşmemişse, bu bir spekülatif atak değildir. Diğer taraftan 2,20 TL'nin altına iner ama cumaya kadar 2,15'in altına inmezse, tehlike geçmedi demektir. Uyanık olmakta fayda var.
 

Bu haber toplam 5038 defa okunmuştur
anlayamadım
Cemil
hocam şimdi ne yapalım dolarlar dursun mu satalım mı ona bir cevap alabilsek
19 Ekim 2011 Çarşamba 14:34