anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Bilardo Osman' lakaplı Osman Ataç'ın dolar tahmini
‘Bilardo Osman’ lakaplı ayaklı borsacı Osman Ataç altın ve doları yükselişi ile tahminlerde bulundu. İşte tahminler:
02 Eylül 2011 / 09:35

‘Bilardo Osman’ lakaplı ayaklı borsacı Osman Ataç altının yükseliş trendinin 5 yıl süreceğini iddia etti. Kendi deyimiyle ‘doların-Euro’nun tozunu yutan’ Ataç, doların da 1.70’in altına inmeyeceğini, yıl sonunda 1.90 lirayı göreceğini söyledi.

BİLARDO Osman lakabıyla uzun yıllardır Tahtakale’de ayaklı borsa uzmanı olarak piyasanın kalbini tutan Osman Ataç, vatandaşı yatırım konusunda uyardı. Dövizde yaşanan dalgalanmanın belirsizliğini koruduğunu ve yatırım açısından tedirginlik yarattığını belirten Ataç, yatırım aracı olarak altın ve gayrimenkulü önerdi.

Altında yastık altı yapanın kâr edeceğini ifade eden Ataç “Altına yatırım yaparak kâr etmek sabır ister. Bu devirde yastık altına yatırım yapan kazanır. Günlük alım-satım yapan ise kaybeder. Hızlı sirkülasyonla altından para kazanmak kumar oynamaktan başka bir şey değildir” dedi.

Onsu 1.800 dolardan seviyesinde seyreden altının 3-5 yıl daha yükseliş trendini sürdüreceğini ifade eden Ataç, ufak tefek iniş çıkışlarda vatandaşların korkmamasını, elindeki altını bozdurmamasını önererek bu sayede uzun vadede kazanç elde edilebileceğini dile getirdi.

Tek bir alanda yatırım yapmanın riskli olabileceğine de vurgu yapan Ataç “Altının ardından en güvenilir yatırım aracı gayrimenkul olarak görülüyor. Türkiye piyasasında evin varsa zarar etmezsin. Bunun yanında riski bölmek lazım. Bir miktar değeri de döviz ve TL olarak tutmakta fayda var” değerlendirmesinde bulundu.

Dövizdeki dalgalanmanın yıl sonuna kadar netleşeceği ve önümüzdeki yıldan itibaren seviyeli bir düzeyde ilerleyeceğini belirten Ataç “Dolar yıl sonuna kadar 1.90 lirayı bulabilir. Taban rakamının ise 1.70’in altına düşeceğini tahmin etmiyorum. Euro’da ise dolardaki gibi bir artış beklentimiz yok” dedi.

Piyasaların kredi derecelendirme kuruluşları ya da ülke liderlerinin tek bir açıklamasıyla alt üst olduğuna değinen Ataç “Artık ülke liderleri veya finans kuruluşu başkanlarına güven azaldı. Eskisi gibi tek cümle ile borsanın dibe vurması mümkün değil” dedi.

Ataç “Biz yıllardır bu piyasadayız. Doların Euro’nun tozunu yutmuşuz. Dünya piyasalarını her gün pür dikkat izliyoruz. Görünen o ki orta vadede Euro Bölgesi’nden kopmalar yaşanacaktır” diye konuştu.

Kaan Zenginli/Star

Bu haber toplam 4931 defa okunmuştur
Dolar 2 lirayı aşar
Hasan
Bu hızla dolar kuru 2 lirayı aşar ihracat rakamları da artıyor hükümetin de istediği bu dolara fren gelmezzz
03 Eylül 2011 Cumartesi 11:49
Dolar durdu
Hasan
Dolar Merkez'in ve hükümetin isteğiile bu noktalara çıktı. Burada durur. Belki 1,60 lara gelir daha artmaz
01 Eylül 2011 Perşembe 14:53