Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kiler, agresif büyümesini nasıl sürdürecek?
Kiler Holding, son yılların en hızlı büyüyen gruplarından biri. 2008 için de oldukça iddialı (yüzde 47) bir büyüme hedefi var.
06 Temmuz 2008 / 12:39

Bunun ağırlığı gayrimenkulde. Ana işi gıda perakendeciliğinde de yeni marketler alarak ve küçük zincirleri toplayarak hızla büyümeye devam ediyor. Ancak en önemli yeni projeleri gayrimenkulde... Levent'teki Sapphire, Beylikdüzü'nde 2, Kartal'da 1 yeni konut projesi... Zonguldak, Afyon ve Kütahya'dan başlamak üzere birçok ile alışveriş merkezleri yapılması, Afyon ve İzmir-Seferihisar'a iki termal otel yapımı... Ayrıca bugünlerde takip ettiği Likör Fabrikası arazisinin alınması işi var.
Gayrimenkulde Kiler'in bir başka planı yurtdışına açılım. Rusya'ya bakıyor. Bu ülkede araziler alarak üzerinde gayrimenkul projeleri geliştirmek istiyor.
Holding merkezini Ambarlı'daki lojistik merkezinin yanına taşıyan Kiler Grubu'nun yeni sektörlerinden birisi enerji, diğeri de şeker... Enerjide bin megavata çıkmak istiyor. Bu da sektöre 1.5 milyar dolara yakın bir yatırıma hazırlandığı anlamına geliyor. Enerjide bir dağıtım bölgesini almakta kararlı. Şeker'de Torunlar Grubu ile bir fabrika almıştı özelleştirmeden. Diğer fabrikalar da satışa çıktıkça masada olacak. Çünkü bu sektörde de büyümek istiyor.
Bu arada Ambarlı'ya taşınma holdingin kurumsallaşması ve kadrolaşması açısından da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Vakıfbank'ın eski genel müdürü Ahmet Kaçar, grubun CEO'su oldu. Şimdi diğer pozisyonlar için yeni atamalar yapılacak.

 

Nahit Kiler kimdir
Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, 1965/Bitlis'te doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bitlis'te tamamlayan Nahit Kiler, ticaret yaşamına İstanbul'da başladı. 20 yılı aşkın bir süredir perakendecilik sektöründe faaliyet gösteren Nahit Kiler, kardeşleriyle beraber Kiler Alışveriş Hizmetleri A.Ş. başta olmak üzere birçok şirketin kuruculuğunu üstlendi.
Kiler Marketler'deki başarısını başka sektörlere de taşıyan Nahit Kiler, Biskon Yapı ile inşaat sektörüne, ardından gayrimenkul sektörüne girdi. Levent'teki Sapphire İstanbul'u hayata geçirdi. Su sporları ve kayakla ilgilenen Nahit Kiler, evli ve dört çocuk babası.

 

Kiler grubu bir aile şirketi. Kardeşler arasında nasıl bir iş bölümü var?
Ben (Nahit Kiler) grupta yönetim kurulu başkanıyım. Vahit (Kiler) Bey, bildiğiniz gibi siyasette. Milletvekili. O da öyle bir hizmet yolu buldu kendisine. Ümit (Kiler) bey grubun en önemli işi perakendenin başındadır. Bir de kız kardeşimiz var. En küçüğümüz, evlidir, eşinin Lüleburgaz'da kendi işi var.
Son zamanlarda gayrimenkul işleri ile öne çıkıyorsunuz.
Gayrimenkul yatırım ortaklığı kurduk. SPK'dan lisans aldık, tescilli. Bu tip şirketleri zaten 5 yıl içinde halka açmak zorunluluğu var. Açmazsanız lisansınız iptal oluyor. Biz de açacağız. Çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl içinde halka arz da olabilir.
Kiler'i halka açar mısınız?
Kiler tarafında da düşünüyoruz ama elimizdeki mağaza sayısını biraz daha büyütüp, ondan sonra gündeme almamız gerekiyor. Hepsi bizim olsun diye bir anlayışımız yok.
Likör fabrikasının son ihalesinde çok iddialı görünmediniz. Aşçıoğlu sizden yüksek bir rakam teklif etmiş...
Likör fabrikası arazisinin birinci ihalesinde muhammen bedel 295 milyon YTL'ydi. O rakamı verdik. Tek katılımcı olduğumuz için ihale iptal edildi. İkinciye de yalnız biz girdik. Yine tek katılımcı biz olunca teklif vermedik. Başka katılımcı olsaydı giderdik ama yoktu.
Üçüncü ihalede hasılat paylaşımı esası geldi. Durum değişti. Teklifler alındı. Bizi çağırıp pazarlık yapacaklar ve açık artırma olacak.
İsteksiz değiliz ama tercihimiz satın almaydı. Şimdiye kadar TOKİ'yle böyle bir iş yapmadık. Likörü alırsak ilk kez yapacağız. Pazarlık aşamasında 206 milyon YTL gibi bir rakam verdik ama bu rakamda kalmayacağız. Ana hasılatı 750 milyon YTL olarak belirledik, yüzde 27.5 TOKİ'ye teklif ettik.
Alırsanız ne yapacaksınız? O civarda çok alışveriş merkezi oldu..
Likörü alırsak rezidans, ofis ve altına alışveriş merkezi yaparız. Farklı bir alışveriş merkezi olması lazım. Yoksa sıkıntı olur.
Peki, perakendede durumunuz nereye geldi?
Kiler marketler 150 mağaza oldu. Üç konseptte, Kiler maksimum, Kiler ve Kilerim olarak açmaya devam ediyoruz. 4 bin metrekare üzeri maksimum oluyor. Bu sektörde büyümek istiyoruz. Ana işimiz gıda perakendeciliği. Çıkmamız söz konusu değil. Daha fazla söz sahibi olmak istiyoruz. Bunu nasıl yaparız? Bu yıl 200 mağazaya ulaşacağız. Umarım bunu gerçekleştirebiliriz. Ama satın almalar da yapıyoruz. Bazı ufak zincirleri aldık Ankara, Adana, Edirne bölgesinde aldık, marketlerin adını değiştirdik. Adana'da Karıncalar zincirini aldık. Edirne'de Güler zincirinin 16 mağazası vardı. Ankara'da Canerleri aldık. 40 marketleri vardı. Böyle satın almalar olacak. Sektörden çıkmak isteyenler oluyor. Bunlardan bize uygun olanlarını alıyoruz. 3-4 mağaza ile zorlanıyorlar.
Yeni bir satın alma var mı gündeminizde?
Şimdi üzerinde durduğumuz bir satın alma yok. Yeni mağazalar açmaya devam ediyoruz. Elimizdeki mağazaları da iyileştiriyoruz. Yeni konsepte uygun hale getiriyoruz. Bütün demirbaşını çıkarıp yeniden son konsepte getiriyoruz. 15-16 yıldır sektördeyiz ama 3-4 ay içinde hangi mağazamıza girseniz yepyeni mağazalar göreceksiniz. Yeni konseptte profesyonel danışmanlık aldık.
Perakendede şirket satışları da yoğun. Size hiç teklif gelmedi mi?
Bizi satın almak isteyen gruplar oldu. Ortak olmak isteyenler de oldu. Kibarca görüşüyorum ve böyle bir düşüncemiz yok diyoruz. Yurtiçinden de dışından da teklifler geldi. 3 yıl önce de 6 ay önce de oldu. Şimdi daha çok dışardan oluyor. Türkiye'ye girmek isteyenlerin ilk çaldıkları kapı biziz. Çünkü ağımız geniş. Her tarafta varız. Girmediğimiz iller var. Lojistik problemleri yüzünden bazılarına girmemiz gecikiyor.
Şampiyon mağazanız hangisidir?
İstanbul-Ateştuğla mağazamız en iyisidir. Genelde o iyi gider. En yüksek ciroyu yapar. Ama Kavacık mağazamız da metrekare başına bakıldığında en verimlisidir.
Fonlardan da ortaklık teklifi geldi mi?
Fonlardan da teklif geldi, ortak olmak için. “3 yıl sonra halka açalım” teklifleri geldi. Ama bizim hedefimiz sadece büyütmek. Ortaklığa şimdilik sıcak değiliz. Finansman ortaklığına hiç sıcak değiliz ama bu işi iyi bilen bir stratejik ortak belki düşünülebilir. Hesap kitap meselesi.
Yurtdışı mağazalarınız da vardı sizin. Gitmek istediğiniz bir ülke var mı?
Kiler'i yurtdışına yaymak diye bir hedefimiz yok. İnşatta yurtdışına bakmak istiyoruz. Rusya'da inşaat işleri yapabiliriz. Arazi alıp gayrimenkul projeleri geliştirmek istiyoruz.
Rusya çok pahalı... İyi caddelerde ufak daireler birkaç milyon dolar...
Pahalı değil. İstanbul'da gayrimenkul fiyatları hala ucuz aslında. Diğer İstanbul gibi kentlere bakarsanız, İstanbul çok geride. Biz şu an 12 bin dolardan en lüks evi satıyoruz. Bu Tahran'da bile 20 bin dolar. Tahran'la İstanbul karşılaştırılabilir mi?
Ahmet Kaçar'ı aldınız. yeni profesyoneller gelecek mi?
Ahmet Kaçar Bey CEO'muz oldu. Kendi kadrosunu oluşturuyor. Görüştüğü arkadaşlar var. Bir-iki ay içinde bünyemize katılırlar. Güngören'deki merkezimizde mekan sıkıntımız vardı. Buraya taşınınca bunu aştık. Şimdi finanstan sorumlu genel müdür yardımcısı gibi kadrolar dolacak.
Sapphire satış oluyor mu? Piyasa biraz sıkıntılı gibi...
Satışa başladık. Yüzde 40'ını sattık. Satıştan dolayı bir sıkıntımız yok. Çok fazla gürültü de yapmadık ama duyurunca ilgi oldu. Fanları var binanın, her gün internetten yükselişi izleniyor. Soğutma sistemi çok önemli. O metrede Türkiye'de ilk defa bir yaşam alanı oluşturuluyor. Mimarisi örnek gösteriliyor. O yükseklikte bahçesi var.
Önde bahçe, arkada bina var. Yükseklik korkusu olanların bu korkusunu yeniyor. Türkiye'nin en güzel manzarası. İstanbul'un her tarafı görünüyor. Boğaz'ı da görüyor. Yandaki yapılardan etkilenmiyor. Görüş alanını kapatmıyor.
Bina yukarı çıktıkça arka cepheye daha fazla talep gelmeye başladı. Çünkü eski İstanbul'un tamamını görebiliyorsunuz. Yapı güvenliği çok yüksek. Boğaz köprülerinde kullanılan beton kalitesi kullanılıyor.
Kaç liraya çıkacak o bina?
220 milyon doları bulur maliyeti. Malzeme fiyatları çıkıyor, belki daha yüksek bir maliyeti olur. Çünkü demiri çok yoğun kullanıyoruz. Aşağı yukarı 30 bin ton demir kullanıyoruz. 54 kat yukarıda ama 10 kat da aşağıda. Dengeli bir dağılımı var. Tabanlıoğlu çok iyi bir iş çıkardı. Tam bir katı lobi olarak tasarladı. Akşamlar komşuların bir araya gelebileceği bir yer.
Kat yüksekliklerimiz 4 metre. Alçak yapsaydık 10 kat daha yapardık. Ciddi bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Belki 12 bin dolara satıyoruz ama her kuruşunun karşılığını alabilecekleri bir yer yapıyoruz. 35 metrede yüzme havuzu var. 163. metrede golf pratik alanı var.
Turizm sektörüne de otellerle girmiş oluyorsunuz. Şimdi ne yapıyorsunuz turizmde?
Turizmde personel taşımacılığı yapıyoruz. Özel şirketlere ve THY'nin önemli şirketlerin bütün personelini, Defterdarlığı taşıyoruz. Özel sektörden çok taşıyoruz, Turex turizm olarak İstanbul'da ilk 3 şirket içindedir kendi alanında.
Enerjide neler yapıyorsunuz?
Enerjide 7 tane HES lisansımız var. Bunlar Artvin, Erzurum, 2 tane Muş'ta, Bitlis'te ve Antalya'da Bunlardan Artvin'dekinin projeleri bitti. Bu ay kazma vuruyoruz. Diğerlerinin hepsi arka arkaya gelecek. Bu yıl sonuna kadar hepsi başlamış olacak. Bu projelerin yatırım değeri 450 milyon dolardır. Hedefimiz 1000 megavatı yakalamak. Yatırımlar devam edecek.
Elektrik dağıtım ihaleleri başladı... Sizin girmeyecek misiniz?
Dağıtım ihaleleri ile ilgileniyoruz. Ciddi çalışmalarımız olacak. Yeni bölgelere mutlaka katılacağız. Bir bölgeyi kesinlikle almak istiyoruz. Nükleer işinde şu an bir planımız yok. Otoyol işleri ile ilgilenmiyoruz.
İnşaat şirketiniz neler yapıyor?
Biskon Yapı, bizim kendi projelerimizi yapıyor. Sapphire'i, Beylikdüzü projelerini o yapıyor. Dışarıya iş yapmıyor.
2007 değerlendirmelerinize baktım, yüzde 47 büyüme hedefi koymuşsunuz. Çok iddialı değil mi?
Yüzde 47 hedefini koyduk ki bizi koştursun. Mevcut projelerle iyi gidiyor. Perakendede 200 mağaza hedefini yakalayacağız. Gayrimenkulde de sıkıntı olmayacak, bu hedefi yakalarız.
Yeni bir sektöre girme planınız var mı?
Kütahya Şeker'de Torunlar'la ortağız. Yüzde 50-50. O sektörde büyümeyi düşünüyoruz. Özelleştirmelerden çıkacak ihalelere katılıp büyümek istiyoruz.
Şimdi grubun iş hacminin sektörel dağılımı nasıldır?
Ciromuzun yüzde 70'i perakendeden geliyor ama önümüzdeki 3 yıl içinde inşaat, enerji de perakendeye yaklaşır duruma geliyor. Bu sektörlerde hızlı büyüyeceğiz.Zonguldak, Kütahya ve Afyon'dan başlıyor
Gayrimenkul sektöründeki işlerinizi konuşalım.
Levent'te Sapphire var. Sapphire'in kaba inşaatı bu yıl biter. Tamamının bitmesi 2009'u bulur. Orada alışveriş merkezi var, 34 bin metrekare kiralanabilir alanı olacak. Üstünde 174 ünitelik rezidans olacak. Butik bir proje. Kendi projemiz diye çok fazla övemiyorum ama çok iyi bir projedir.
Konut projeleriniz de vardı sizin. Onlarda durum nedir?
Gayrimenkulde konut projemiz var. Çınar Evler'de konut sayısı 3 bine yakın, ilk etabı bitiyor, 210'u bitmek üzere. Satışlarımız başladı. 3 yıl içinde tamamı bitecek. Satışa da endeksli. Bankalarla çalışıyoruz. Yatırımcıya ucuz gelmesi için gerekli uygulamaları yapıyoruz. Daire alanlara indirimler yapıyoruz. 1.67'yle kredi kullandırılırken biz 0.99'la kullandırıyoruz. Orta sınıfa yönelik. Fiyatları çok uygun, metrekaresi 1.300 YTL'ye geliyor.
Beylikdüzü'nde başka arazilerimiz de var. Onları da değerlendireceğiz. E 5'in kenarında. Emlak Bankası'nın yaptığı Bizimkent'in yanıdır. Çok iyi bir yerdir.
Bir başka konut projemiz Kartal'da. 400 konut yapacağız Kartal-Rahmanlar'da. Önü açık, denize bakıyor. Sahil yolunun 20 metre üstünde. Buna da önümüzdeki ay içinde başlıyoruz.
Alışveriş merkezi zinciri projeniz var.
Zonguldak'ta bir alışveriş merkezi yapıyoruz. Bu ay içinde başlıyor. Orada alışveriş merkezi yoktu. İstanbul doldu, taştı. Ciddi nüfus var Zonguldak'ta, öğrenci var, asker var. Anadolu'da arayış içindeydik. Kütahya'da başlıyoruz. İhaleleri yapıldı.  Afyon'da yapacağız ve otel de olacak. Şu anda bunlar var ama arkası gelecek. Duruma bakarız, fırsatlar çıktıkça yapacağız. Belki 20 olur, belki olmaz.
Afyon'da bir de termal sağlık oteli olacak. Türkiye'nin en büyük termal otelini yapacağız. Çok profesyonel olacak. Sağlık turizmi olacak. Yanında küçük bir hastanesi de bulunacak. Kişi tatilini yaparken dişini de yaptıracak.
Bir de Seferihisar'da bir otel düşünüyoruz. Denize sıfır. 450 metre denize cepheli. 2 km yanında kaplıca suyu var. Suyu alıyoruz. Orada da termal sağlık oteli yapacağız.


Rakamlarla Kiler grubu
-  2007 yılı cirosu 769 milyon dolar
-  2008 yılı ciro hedefi       1 milyar 130 milyon dolar
-  Çalışan sayısı 6 bin kişi
-  2007 İnşaat Grubu cirosu 65.6 milyon dolar
-  2007 Turizm Grubu cirosu 43.8 milyon dolar
-  2008 yılı yatırım planı  75 milyon dolar
-  Enerjide mevcut yıllık üretim kapasitesi 500 milyon KWH

İBRAHİM EKİNCİ/MİLLİYET

Bu haber toplam 3658 defa okunmuştur