anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hisse senedi nasıl alınır?
Hisse senedi almak için ne yapmam gerekiyor? Nasıl hisse senedi satın alınır? Hisse senetleri alım ve satım işlemleri nasıl oluyor?
09 Aralık 2010 / 21:12

1. Hisse senedi almak için ne yapmam gerekiyor?

Sermaye Piyasası’nda aracılık faaliyetlerini sürdüren Aracı Kuruluşların birinde yatırım hesabı açtırılması gerekmektedir.

2. Hisse senedi aldım. Hisse senetleri hesabıma ne zaman geçer ?

Hisse Senetleri Piyasası’nda alış satış işlemlerinin takası, işlem gününün ikinci iş günü gerçekleşmektedir. Bu nedenle alınan hisse senetleri ikinci iş günü aracı kurulumların hesaplarına aktarılır, aracı kuruluşların da aynı gün müşteri hesaplarına aktarması gerekir.

3. Hisse senedi sattım, paramı ne zaman alırım?

Satışı yapılan hisse senedine karşılık nakit alacakları takas gününde (işlemin ikinci iş günü) aracı kurum hesaplarına aktarılır, aracı kuruluşların da aynı gün müşteri hesaplarına aktarması gerekir.

4. Almış olduğum hisse senetlerinin parasını direkt olarak Takasbank'a yatırmak istiyorum. Mümkün mü?

Alımı yapılan hisse senetlerine karşılık gelen nakit, işlem yapılan aracı kurumun Takasbank’taki hesabına direkt yatırılabilir.

5. Hisse senedi veya nakit borcumu zamanında kapatamazsam nasıl bir ceza öderim?

Aracı kurumunuz tarafından size tahakkuk ettirilecek bir temerrüt cezası ödemeniz gerekir. Temerrüt cezasının hesaplanmasını görmek için; TAKAS İŞLEMLERİ TEMERRÜTLÜ İŞLEMLER bölümüne bakınız.

6. Bir aracı kuruluşta bulunan hesabımdaki hisse senetlerini, başka bir aracı kuruluştaki hesabıma virman yaptırmak istiyorum. Ne yapmam gerekir?

Virman yaptırmak istediğiniz aracı kuruma bir dilekçe ya da talimatla başvurmanız gerekmektedir.

7. Aracı kuruluşuma virman talimatı verdim ancak işlemin yapılması için komisyon istediler. Bunu Takasbank mı istiyor?

Takasbank verdiği hizmetler karşılığında aracı kuruluşlardan hizmet komisyonu almaktadır.

Takasbank’ın almış olduğu komisyonlar haricindekiler ise aracı kurumun kendisinin belirlediği ücretlendirmelerdir.

8. Aracı kuruluşa alış talimatı verdim. Aracı kuruluşun alış yaptığını görmeme rağmen, aracı kuruluş yetkilileri işlemin gerçekleşmediğini söylüyorlar. Ne yapmam gerekiyor?

Takasbank’ta takas işlemleri aracı kurum bazında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle alış satış işlemleri müşteri detayında takip edilmemektedir. Alış satış işlemlerindeki uyuşmazlıklarda İMKB’ye başvurmanız gerekmektedir.

9. Hesabımın bulunduğu aracı kuruluş kapatıldı. Hisse senetlerimi nasıl alabilirim?

Çalışmakta olduğunuz aracı kuruluşun kapatılması halinde, hisse senetlerinizi başka bir kuruluştaki hesabınıza aktarabilmek için, kapatılmış olan eski aracı kuruluşunuza kimlik fotokopinizi (nüfus cüzdanı veya ehliyet) ve vergi kimlik no belgesini de ekleyerek bir virman talimatı vermeniz gerekmektedir.

10. Kapatılan bir aracı kuruluşta bulunan hesabımdaki hisse senedi bakiyelerinde eksiklik var. Bunun için ne yapabilirim?

Kapatılan aracı kuruluşun yetkilileri ve Sermaye Piyasası Kurulu yetkilileri ile görüşebilir, sonuç alamazsanız genel hukuk kuralları çerçevesinde yargıya başvurabilirsiniz.
 

Bu haber toplam 20026 defa okunmuştur