anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şırnak Havaalanı ne zaman açılacak?
Şırnak Havaalanı’na ilk uçağın 2011 yılının Temmuz ayında inmesi hedefleniyor.
03 Aralık 2010 / 22:44

Şırnak’ın İdil ve Cizre ilçeleri arasında yapımı devam eden Şırnak Havaalanı’na ilk uçağın 2011 yılının Temmuz ayında inmesi hedefleniyor.

İdil ile Cizre ilçeleri arasındaki Düzova Köyü’nde temeli geçen şubat ayında atılan ve 80 milyon liralık yatırımla tamamlanması öngörülen Şırnak Havaalanı inşaatı hızla devam ediyor. Yıllık 500 bin yolcu kapasiteli olması hedeflenen ve Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasındaki ulaşımda büyük bir rol oynayacak olan Siirt Havaalanı'nı önümüzdeki temmuz ayında hizmete girecek. Özellikle Suriye ve Irak’tan Türkiye gelecek yolcuların büyük bir rağbet göstereceği Şırnak Havaalanı’nın açılması ile birlikte Şırnak il ve ilçelerin ekonomisi de canlanacak.

Şırnak Havaalanı’ndaki çalışmalarla ilgili bilgi veren yapımcı firma yetkilisi Veysi Demir, kamulaştırma çalışmaları ne kadar hızla bitirilirse inşaatın da o derece ilerleyeceğini söyledi. Kamulaştırma çalışmalarının hızlarını biraz düşürdüğünü belirten Demir, “Biz şuana kadar yapılan kamulaştırma çalışmalarına göre çalışıyoruz. Kamulaştırma çalışmaları ne kadar hızlı olursa bizimde çalışmalarımız o yönde artacaktır. Bu çalışma temposu ile temmuz ayında ilk uçak inebilecek. Havaalanının ulaşıma açılması ile birlikte hem Türkiye ile Ortadoğu arasında bir köprü olacak, hem de Şırnak ekonomisine ve vatandaşlara büyük bir katkı sağlayacak” dedi.

ESNAF MEMNUN, OTOBÜSÇÜLER ENDİŞELİ

Havaalanı inşaatının hızla ilerlemesinden esnaf memnun olurken, yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmaları da olumsuz etkilenecekleri endişesi taşıyor.
Cizreli esnaf Nezir Değirmenci, “Şu anda uçakla seyahat etmek için Mardin’e veya Diyarbakır’a gitmek gerekiyor. Ancak buradaki havaalanının açılması ile vatandaşlar uçakla daha fazla seyahat etme fırsatı bulacak. Hem de havaalanı bu ilin ekonomisine büyük bir katkı yapıp birçok vatandaşında buradan ekmeğini kazanmasına vesile olacak” dedi.

Cizre’den otobüsle Türkiye’nin dört bir yanına yolcu taşıyan otobüs firması sahiplerinden Turan Çiçek, açılacak olan havaalanın otobüs firmalarına büyük bir zarar vereceğini söyledi. Yıllardır otobüs işletmeciliği yaptığını ifade eden Çiçek, “İşler zaten şuanda çok düşük havaalanın ulaşıma açılması ile birlikte işlerimiz çok düşecek ve vatandaşlar otobüsle seyahat etme yerine uçakla seyahat edecek. Bu da otobüs firmalarına büyük bir zarar verecek” dedi.

Türkiye- Irak arasında yıllardır taksicilik yaparak geçimini sağlayan Sait Güçlü, havaalanının açılmasının bölge ve bölge insanı açısından çok önemli olduğunu söyledi. Güçlü, şunları söyledi:

“Biz taksiciler şuan da Zaho, Erbil, Süleymaniye, Dohuk şehirlerinden aracımıza bindirdiğimiz yolcuların uçakla Türkiye’de bulunan farklı şehirlere ve diğer ülkelere seyahat etmeleri için Diyarbakır ve Mardin’de bulunan havaalanına götürüyoruz. Cizre’de havaalanın ulaşıma açılması ile birlikte hem yolcuların karayolu ile fazla yolculuk yapmasının önüne geçilecek, hem buradaki taksici esnafı daha fazla kazanacak hem de komşu ülkelerden Türkiye’ye gelecek yolcu sayısında da büyük bir artış yaşanacaktır.”

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, havaalanına Kürtlerin destansı eserlerinden biri olan Ahmed-i Hani’ye ait Mem- U Zin isminin verilmesi için öneride bulunmuştu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise bu öneriye, “Tabiki olabilir” diyerek olumlu yanıt verdi. Şırnak Havaalanı’na Mem U Zin isminin verilmesi bölgede olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.
 

Bu haber toplam 3291 defa okunmuştur