anasayfa_manset_alti 2
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kentsel Dönüşüm Trabzon'da masaya yatırılacak
Trabzon'da, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nca uygulanan 8 kentsel dönüşüm projesi uygulama çalışması devam ediyor.
03 Aralık 2010 / 15:07

TOKİ ve Belediye ile yürütülen, Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Çağlayan, Ortahisar ve Yomra kentsel dönüşüm projeleri ile Ayasofya Müzesi çevresi yenileme çalışmalarıyla Trabzon'u modern bir çehreye kavuşturuyor.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, TOKİ'nin, yürüttüğü projelerle tarihi kentleri yenilemeye devam ettiği, Trabzon'un da 8 projeyle 'kentsel dönüşümün başkenti' olduğu ifade edildi.

Projeler sayesinde Karadeniz bölgesinin en önemli merkezlerinden biri olan Trabzon'un, yılların yorgunluğunu üzerinden attığı belirtilen açıklamada, "Zağnos Vadisi, 111 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödenerek, yeşil alan ve açık hava tiyatrosu olarak düzenlendi. Proje kapsamında oturulamaz durumdaki eski binalar yıkılarak yerine 870 modern konut yapıldı." denildi.

Tabakhane bölgesinin de TOKİ ve Trabzon Belediyesi işbirliğiyle yıkılarak yerine yeni bir yaşam alanı kurulacağı hatırlatırken, 131 milyon lira kamulaştırma bedeli ödenecek olan proje sonunda, alandaki gecekondu ve çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılarak rekreasyon alanları ile konut ve ticaret alanlarının oluşturulacağı kaydedildi. Tabakhane Kentsel Yenileme Projesi'nde zemin etüt çalışmalarının tamamlandığı ve projelendirme çalışmaları devam ettiği bilgisi verildi.

Çömlekçi Kentsel Dönüşüm ve Toplu Konut Projesinin de ön protokolünün imzalandığı, projenin "Kentsel Yenileme Alanı" ile "Kentsel Yenileme Etkilenme Bölgesi" olmak üzere iki bölgeye ayrıldığı ifade edildi.

Ortahisar, Pazarkapı ve Gülbahar Hatun mahallelerini kapsayan yaklaşık 16 hektar alanda yenileme çalışması başlatan TOKİ, yenileme alanı dâhilinde kalan yapıların bölgenin gelişimine uygun olarak yeniden inşa ve restore edilmesini sağlamak için Belediye ile ön protokol imzaladığı da hatırlatıldı.

Trabzon'un tarihi kimliğini yansıtan en önemli yapılardan biri olan Ayasofya Müzesi'nin bulunduğu bölge de yine TOKİ ve Belediye işbirliğiyle yenilendiği belirtilen açıklamada, "Ayasofya Müzesi etrafındaki tarihi doku korunarak bölgedeki eskiyen yapılar ortadan kaldırılacak. 34 milyon lira kamulaştırma bedeli bulunan proje, bölgede oturanlarla varılacak uzlaşma neticesinde başlatılacak." ifadelerini yer verildi.

Trabzon'a nefes aldıracak projelerden biri olan Pelitli Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi'nde de uzlaşma ve konut tipi belirleme sürecinin devam ettiği bildirildi.

183 hak sahibini kapsayan Yomra Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projesi çerçevesinde ise proje alanı ile ilgili zemin etüt raporları ve değerleme raporlarının incelendiği bildirildi. Bir diğer çalışma olan Çağlayan Kentsel Yenileme Projesi kapsamında yapılması düşünülen 96 konut ile sağlık ocağının ihalesinin de TOKİ tarafından 14 Aralık 2010 günü gerçekleştirileceği belirtildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI

Açıklamada, TOKİ ve Trabzon Belediyesinin birlikte yürüttüğü projeler hakkında iş adamlarını bilgilendirmek amacıyla MÜSİAD tarafından Trabzon 'da yarın Kentsel Dönüşüm Toplantısı yapılacağı bildirildi.

Kentsel dönüşüm konusunun ele alınacağı Novotel'deki programa TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarı Önder Kıraç, VARYAP Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ile MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan'ın da katılacağı ifade edildi.

 

Bu haber toplam 2623 defa okunmuştur