anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İPEKYOL'DA YOLLAR AYRILDI
İpekyol'un sahibi Yalçın Ayaydın'ın kardeşi Erdal Ayaydın, şirketten ayrıldı ve yeni bir marka yaratmak için kolları sıvadı. Ayaydın, markasına 'Derik' adını verdi.
14 Ocak 2008 / 12:17


BAYAN giyimde Türkiye'nin en gözde markalarından İpekyol'u yaratan Yalçın Ayaydın'ın kardeşi Erdal Ayaydın, İpekyol'dan ayrılıp kendi şirketini kurdu. Ayaydın, kurduğu şirkete de memleketleri “Derik”in adını verdi. Derik'in tıpkı İpekyol gibi bayan hazır giyim ürünleri üretmesi planlanıyor.

Hazır giyim sektöründe marka olmanın önemini ilk fark eden firmaların başında hiç kuşkusuz İpekyol geliyor. Toptancılık yaparak işe başlayan Yalçın Ayaydın, İpekyol'u 20 yılda hem Türkiye'de hem de yurtdışında prestijli markalardan biri yapmayı başardı. İpekyol'un bugün çeşitli ülkelerde birçok mağazası var.


Türkiye'nin ilk entegre kadın hazır giyim fabrikasını da 2005 yılında yine Yalçın Ayaydın kurdu. Edirne'deki tesislerde bayan giyime yönelik hemen her ürün üretiliyor.

Ayaydın Grup'un İpekyol dışında Machka ve Twist ismiyle iki markası daha var. Yalçın Ayaydın, son yıllarda hızla büyüyen İpekyol'un yüzde 50'sini İtalyan kumaş üreticisi Miroglio adlı şirkete geçenlerde satmıştı.

UZAKDOĞU'YU ÇOK İYİ TANIYOR

Kendi şirketini kuran Erdal Ayaydın'a gelince... Yıllarca İpekyol'da çalışan Erdal Ayaydın, bir yerde ağabeyi Yalçın Ayaydın'ın öğrencisi. Yani çekirdekten yetişmiş bir tekstilci. Başta Uzakdoğu olmak üzere yurtdışı piyasaları çok yakından tanıyor. Hazır giyimde hangi ürünün nereden alınacağını en iyi bilen isimlerden biri. Çünkü İpekyol'un yurtdışından tedarik ettiği ürünlerin tümünü uzun süredir Erdal Ayaydın organize ediyordu.

Erdal Ayaydın, kendi işine de en iyi bildiği ithalat ayağıyla başladı. Daha çok örme hazır giyim ürünleri ithal ediyor. Geçen hafta Uzakdoğu seyahatinde olan Erdal Ayaydın'a bu nedenle ulaşamadık...

Ancak sektörün önde gelen isimlerinden aldığımız bilgilere göre Erdal Ayaydın, kısa sürede epeyce bir yol kat etmiş. Öyle ki özellikle trikoda iç piyasadan ciddi oranda pay almayı başarmış. Kendi tasarım ekibini de kuran Erdal Ayaydın, daha şimdiden koleksiyon hazırlamaya başlamış bile.


Kardeşinin bu girişimini sorduğumuz Yalçın Ayaydın, Erdal Ayaydın'ın kendi isteğiyle İpekyol'dan ayrıldığını belirtiyor. Ardından da :“Bana 'Sıfırdan başlayıp yeni bir İpekyol yaratmak istiyorum' dedi. Ailenin bir ferdi olarak her zaman yanındayım. Gayet başarılı. Şu anda Doğu Bloku ülkelerine çok ciddi miktarlarda ihracatı var. Türkiye'de bayan giyim satan Anadolu'daki bütün mağazalara da toptan satış yapıyor. Zincir mağaza oluşturma fikri de var. Derik ismi de gelecekte İpekyol gibi olacak. Çünkü işin çekirdeğinden geliyor.”

Bu arada, Erdal Ayaydın'ın şirketinin, İpekyol'un İstanbul Bomonti'deki merkez binasına komşu olduğunu da belirtelim.

ÖZBEY MEN/PARA

Bu haber toplam 20997 defa okunmuştur