Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Spekülatör Ali Karakaya'ya yasak geldi borsa çöktü
İMKB'de haziran başında 2.5 milyar lira olan günlük işlem hacmi bu hafta 1.3 milyar liraya kadar indi.
01 Temmuz 2010 / 09:05

Birçok büyük hissede yaprak kıpırdamıyor Borsacılara soruyoruz "Ne oldu?" diye hep aynı cevap: "Ali Karakaya'ya yasak geldi böyle oldu." Borsanın spekülatörüne işlem yasaklanınca İMKB'de derinlik de bitti

İstanbul Borsası'nda yaz tatili bu yıl erken geldi. Her yıl yabancı yatırımcıların tatil ayı olan ağustosta ölü sezonunu yaşayan İMKB'de haziran başından bu yana tabiri caizse adeta yaprak kıpırdamıyor. Yabancılar borsada ama işlem hacmi sürekli düşüyor. Ay başında 2.5 milyar liranın üzerinde olan günlük işlem hacmi bu hafta 1.3 milyar liraya kadar indi. Borsa profesyonellerine sorduk; "Bu işin sırrı ne?" dedik, hemen hepsinden aynı cevabı aldık: "İMKB'nin mega spekülatörü Ali Karakaya'ya SPK yasak getirdi. O olmayınca işlem hacmi azalıyor..." Yıllardır borsayı takip ediyoruz, dönem dönem parlayan spekülatörler hep oldu. Bunların etkisi özellikle işlem hacmi ve piyasa değeri yüksek lokomotif hisselerde hissedildi. Ancak bugüne kadar çoğu yasaklanan hatta piyasadan silinip giden spekülatörlerin hiçbirisi için 'mega spekülatör' yakıştırması yapıldığını duymamıştık. Bir spekülatör gitti diye borsada hacmin yarıya düştüğüne şahit olmadık.

DOĞAN'DA YAKALANDI
Peki, kim bu Ali Karakaya? Borsa kulislerinde Ali Karakaya'nın ismi özellikle son birkaç yıldır en büyük spekülatör olarak dolaşıyordu. Adı bugüne kadar birçok hissede geçti. Son olarak 4 Haziran'da SPK yaptığı açıklamayla Doğan Holding hisselerindeki işlemlerinden ötürü Ali Karakaya hakkında suç duyurusunda bulundu. Ayrıca Karakaya'ya işlem yasağı getirildi. Karakaya'nın elindeki hisseler satışa çıktı. Doğan Holding'in yanı sıra Türk Telekom, Erdemir ve Petkim de toplam 120 milyon liralık senedi olduğu anlaşıldı. Söz konusu hisselerdeki günlük hacim Karakaya'ya yasak geldikten sonra neredeyse dörtte üç oranında azaldı.

Hayırsever babanın varlıklı oğlu, tek fotoğrafı yok

İşin ilginç tarafı bu gizemli yatırımcı hakkında çok fazla bilgi olmaması. 54 yaşında, Elazığ doğumlu. Tanıyanı az... Ali Karakaya'nın peşine takılan yatırımcılarla birlikte 400-500 milyon liraya yakın bir portföye yön verdiği belirtiliyor. Bu kadar parayla tabii ki İMKB'nin işlem hacmi içinde büyük bir yer tutuyor. Karakaya piyasadan çekilince işlem hacmi de otomatik olarak düşüyor. Bu bilgiler borsacı Ali Karakaya'ya ait. Bir de işadamı Ali Karakaya var... Orası başka bir hikâye... Ali Karakaya'nın babası Kaya Karakaya, 2008 yılında vefat etmeden önce yaptığı hayır işleriyle tanınan bir işadamı. Kaya Karakaya'nın Elazığ'a bıraktığı eserler arasında 460 öğrencili fen lisesi, 420 öğrencili ilkokul, ayrıca 300 öğrenci kapasiteli iki ayrı yurt bulunuyor. Kaya Karakaya bu hayırseverliğinden dolayı şubat ayında TBMM tarafından Üstün Hizmet Madalyası'yla ödüllendirildi. Karakaya Ailesi'nin bugüne kadar yaptırdığı okul ve yurtların sayısı 10'u buldu. İş hayatında oldukça başarılı olan aile Türkiye'nin ilk alanında ilk ve en büyük Bentonit şirketini kurdu. Bentonit petrol sondajı, inşaat, döküm, kağıt, tekstil, tarım, gıda, ilaç ve boya sektöründe hammadde olarak kullanılıyor.

Hisseleri eşine satıyor

Bu arada Ali Karakaya elinde bulunan Petkim hisselerini eşi Emel Karakaya'ya Toptan Satışlar Piyasası'nda (TSP) satmak için İMKB'ye başvurdu. Deniz Yatırım tarafından KAP'a gönderilen açıklamada Ali Karakaya'nın elinde bulunan 3.5 milyon lotluk Petkim hisse senedini 8.8 liradan Hikmet Emel Karakaya'ya satmak için izin istediği bildirildi.

500 milyon liralık portföy
Bir başka aracı kurum yetkilisi "Ali Karakaya'nın yaklaşık 120 milyon liralık bir portföyü olduğu biliniyor. 54 yaşındaki Ankaralı işadamının yönettiği portföyün tamamı kendisine ait diye biliniyor. Buna karşın kendisiyle beraber hareket eden başka yatırımcılar da olabileceği konuşuluyor. Dolayısıyla Ali Bey'in yön verdiği fonların toplam büyüklüğünün 400-500 milyon liraya ulaştığı tahmin ediliyor" dedi.

Sabah

Bu haber toplam 22057 defa okunmuştur