Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şahin Mengü kimdir?
Kılıçdaroğlu'nun listesindeki Şahin Mengü'nün hayatı...
23 Mayıs 2010 / 13:04

Babası Manisa - Akhisarlı, Bekir Mengü, annesi Balıkesirli Süreyya Hanımdır. Babası Bekir Mengü'nün Ziraat Bankası müfettişi olması nedeniyle 1948 senesinde İnebolu'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da Türk Eğitim Derneği Okullarında 1966 yılında tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kayıt oldu.

1967 yılında CHP Ankara İl Geçlik Kolu üyesi olarak siyaset hayatına girdi.

1972 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Vatani görevini 1973 – 1975 yılları arasında Polatlı Topçu Okulu ve Denizli Topçu Alayı'nda yerine getirdi.

1975 yılında Ankara Barosu'na kayıt olup serbest avukat olarak çalışmaya başladı.

14 Ekim 1979 ara seçimlerinde CHP'nin aldığı sonuçları başarısızlık olarak kabul eden Başbakan Bülent Ecevit'in hükümetten çekilmesinden sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nin, 1980 askeri müdahalesi sonrasında, Bülent Ecevit'in avukatlığını üstlendi. Aynı dönemde Bülent Ecevit'in çıkarttığı Arayış Dergisi'nin imtiyaz sahipliği görevini de yerine getirirken, Arayış Dergisi'nin ve Dergi çalışanlarının avukatlığını yaptı.

1982 yılında kurduğu hukuk bürosunun temellerini sağlamlaştırdıktan sonra, 1994 senesinde katıldığı seçimlerde Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Özellikle basın ile ilişkilerin yürütülmesi ve dış ülkeler ile ilişiklerinin geliştirilmesi konusunda önemli hizmetler yerine getirdi ve 1996 yılına kadar bu görevde bulundu.

1996 ve 1998 yılları arasında Atatürk'ün emriyle kurulan ve kendisinin de öğrencisi olduğu Türk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı sıfatını üstlendi.

2001 ve 2005 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği görevini ifa etti. Bu dönemde Meslek Birliğinin idaresinde önemli bir sorumluluk üstlenerek, Türkiye Barolar Birliği temsilcisi sıfatıyla katıldığı dış temaslarda, Türkiye'nin menfaatlerini gözetmeye azami derecede özen gösterdi.

2002 senesinde ilk kez CHP Parti Meclisine seçilen Şahin Mengü, 2006 senesinde tekrar seçildiği PM üyeliği halen devam etmektedir.

1980 yılından bu yana CHP tüzel kişiliğinin (CHP – SODEP - SHP) sürekli olarak avukatlığını üstlendiği gibi, tüm Genel Başkanların vekilliğini yapmış olmanın onuruyla bu görevini sürdürmektedir. Günümüzde çok sayıda gazetecinin vekilliği görevini yerine getirmektedir.

Türk Eğitim Derneği, Türk Hukuk Kurumu ve Uluslararası Avukatlar Birliği üyesi olan Şahin Mengü evli ve iki çocuk babası olup iyi derecede İngilizce biliyor.

Bu haber toplam 2975 defa okunmuştur