anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ticari taksi plakaları yatırım aracı olmaktan çıktı
İstanbul'da 1 ay önce 550 bin YTL olan ticari taksi fiyatları 350 bin YTL'ye düştü.
31 Aralık 2008 / 12:40
Taslak halinde olan Karayolları Trafik Kanunu'nun 35. maddesi taksi fiyatlarını hızla aşağı çekti. İstanbul'da 1 ay önce 550 bin YTL olan ticari taksi fiyatları 350 bin YTL'ye düştü. Hükümet yeni bir düzenleme ile taksiler için yetki belgesinin 5 yıl süre ile belediyeler tarafından verilmesine yönelik bir yasayı hayata geçirmeye çalışıyor. İşte bu kanun değişikliğinin ortaya çıkması fiyatlardaki hızlı düşüşte etkili oldu. Tedirgin olan esnaf bir an önce plakalarını elden çıkarmak istiyor. Kriz nedeniyle azalan talepte fiyatlardaki geri çekilmeyi hızlandırıyor.

 Düşüş büyük oldu

Artık yatırım aracı olmaktan çıkan ticari taksi plakalarına talep düştü. Ocak 2008'de 560 bin YTL'na satılan plakalar yılsonunda büyük bir düşüş yaşadı. Kasım 2008'de taksi plakalarının satış değeri 450 bin – 500 bin YTL arasında seyrederken keskin bir düşüş ile plaka değerleri Aralık ayında 350 bin YTL'ye kadar geriledi. Gerileyen plaka ücretlerinden dolayı galeri sahipleri internet sitelerinde açıklamalarda bulunuyorlar. Kanun taslağının duyulmasıyla beraber satış talebinin piyasadaki alıcı talebinden daha fazla olmasından dolayı plaka fiyatını tam olarak belirleyemediklerini belirten galericiler bu durumun böyle devam edeceğini vurguluyorlar. Galericiler bu dönemde plaka alış ve satış fiyatları arasında farkın büyük olduğunu müşterilerine söyleyerek özür diliyorlar.

Esnaf tedirgin

Galericilerin yanı sıra taksici esnafı da bu durumdan memnun değil. 2008 yılının başında plaka alan esnaf yılsonunda 150–200 bin YTL zarar ederek büyük paralar kaybettiler. Yatırılan paranın karşılığını bulamayan esnaf kanun taslağının çıkması halinde ne yapacaklarını bilemiyorlar. Plaka fiyatlarının düşüşü kiraları da etkiledi. Krizin etkisiyle beraber işleri zayıflayan taksiciler kiralarını 2250 – 2500 YTL'ye kadar düşürdüler.

New York'ta plakalar 500 bin dolar

New York'ta toplam 13 bin taksi bulunuyor. 9 milyon kişinin yaşadığı New York'ta 692 kişiye bir taksi düşüyor. New York'ta plaka fiyatları 500 bin dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

Burak Taşçı/Habertürk

Bu haber toplam 11236 defa okunmuştur