anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
50 milyon $ cirolu Levent Kimya da iflas erteletti
Por-Çöz, Yağ-Çöz, Nix ve Nixi markalarıyla tanınan Levent Kimya, iflas erteleme kararı aldırdı. 50 milyon dolar cirolu şirkette üretim sürüyor.
21 Aralık 2008 / 21:04
İflas erteleme kararlarının ardı arkası kesilmiyor. Antalya'da ağırlıklı olarak ev temizlik ürünleri üreten Levent Kimya da iflas erteleme kararı aldırdı. Türkiye'nin en büyük kimya şirketlerinden Levent Kimya, geçen yıl elde ettiği 50 milyon dolarlık cirosuyla İSO'nun İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine girmeyi başarmıştı. Şirket bünyesinde halen 480 kişi istihdam ediliyor.

MECBUR KALDIK

Levent Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Gökşen Peşken, 1979 yılında kardeşi ile birlikte temellerini atarak sıfırdan bugünlere getirdiği şirketin zora giriş nedenini şöyle anlatıyor: “Bugünlere kolay gelinmiyor. Antalya'dan Türkiye çapında bir marka çıkardık. Zor günler geçiriyoruz ama her şeyin bir çözümü var. Piyasalara gecikmiş bir borcumuz yok. Bankalardan kullandığımız krediler vardı. Onları da düzenli ödüyorduk. Bankalar kredi geri çağırmıyoruz diyor ama ana teminatları yükseltelim diyerek dolaylı bir çağrıda bulunuyorlar. Yarısı çek teminatlı kredilerimiz var. Piyasalar bozulunca teminatları yükseltelim diye çağırdılar.

Biz de buna yanaşmadık. İsmini vermeyeceğim bir bankanın başlattığı bu harekete diğerleri de katıldı. Vadesi gelmemiş çeklerimizi takasa koydular. Sonrada piyasadaki bazı alacaklılar bu kervana katıldı ve bu bir sarmal şeklinde devam etti. Biz de şirketin üretimine zarar gelmesin diye mahkemeye gidip bu kararı aldırdık. Malvarlığımız, üretimimiz borçlarımızın üstünde. Bu geçici bir kriz. Sorunlar bir şekilde aşılacak. Firmaların batmasına izin verilmemeli.”

UZLAŞMA YAKIN

İflas erteleme kararı aldırmak şirketin faaliyetlerini bitirdiği anlamına gelmiyor. Bu, özellikle mali açıdan sıkıntıya giren ve mal varlığı borçlarının çok üzerinde olan şirketleri korumaya dönük bir uygulama. Şirkette haciz işlemleri gibi takipler yapılamadığı için, bir nevi mahkemenin koruması altına girmiş oluyorlar.

Levent Kimya'nın sabihi Güngör Peşken, üretimini aralıksız devam ettiğini, şu anda bir aksama olmadığını söylüyor. Pekşen'e göre alacaklı bankalarla uzlaşma çok yakın: “Bu karar sonrasında olumlu bir gelişme oldu. İş Bankası liderliğinde 7 bankayla borçları yeniden yapılandırmak için masaya oturduk. Prensipte uzlaştık. İlk toplantıyı İstanbul'da yaptık. Önümüzdeki günlerde teknik detayları konuşacağız. Borçları yeniden yapılandırıp yolumuza devam etmek istiyoruç.”

İDRİZ ÇOKAL/PARA
Bu haber toplam 6855 defa okunmuştur