anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1.5 Milyar dolarlık savaş gemisi ihalesini kim kazandı
Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.
04 Ocak 2013 / 17:58

 

6 savaş gemisi için Koç’la 1,5 milyar dolarlık sözleşme

Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

5 saati aşkın süren toplantıda önemli kararlar çıktı.  Denizaltı Savunma Harbi (DSH) ve Karakol Gemisi Projesi olarak başlatılan Mili Gemi (MİLGEM) projesi kapsamında seri üretimi yapılacak 6 gemi için de Koç grubu şirketi RMK Marine ile sözleşme imzalanmasına karar verildi. Projenin büyüklüğü yaklaşık 1,5 milyar dolar. Türkiye'nin ilk ulusal savaş gemisi üretme projesi olma özelliğini taşıyan MİLGEM için iki büyük Türk tersanesi RMK Marine ve Dearsan yarışıyordu. MİLGEM programı kapsamında yapılması planlanan sekiz korvetten ilk ikisinin inşasını askeri tersaneler üstlenmişti. İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda üretilen Heybeliada korveti hizmete alınmıştı. Büyükada'nın inşası ise sürüyor.

Savunma Sanayi Müs-teşarlığı'nda (SSM) düzenlenen SSİK'e Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz katıldı. Kamuoyuna uçak gemisi olarak yansıyan fakat aslında havuzlu çıkarma gemisi olan LPD projesinde ilgili şirketlerle görüşmelere devam edilmesi kararı alındı. Sahil Gözetleme Radar Sistemi için Havelsan'da karar kılındı. 4 milyar dolarlık uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinden ise yine sonuç çıkmadı. İhalede ABD, Çin, Rusya ve İtalya-Fransa ortaklığı yarışıyordu.

Türkiye’nin ihtiyaç duyacağı hafif sınıf (4-5 ton)  sivil ve askeri helikopterlerin milli imkanlarla geliştirilmesi için TAI ile görüşmelerin başlamasına karar verildi. Öte yandan SSİK’te alınan karara göre, terörist saldırılara karşı dayanıklı modüler geçici üs bölgelerini ise Aselsan kuracak. ATAK helikopterleri için ihtiyaç duyulan simülatörleri de Havelsan üretecek. Ayrıca Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde kurulacak teknoloji geliştirme bölgesi ile Kırıkkale’de kurulacak silah ve mühimmat organize sanayi bölgesi için de SSM yetkili kılındı.

Türkiye uydusunu uzaya kendi fırlatacak

Geçtiğimiz ay Göktürk-2 uydusunu Çin'den uzaya gönderen Türkiye, kendi fırlatma sistemini kurmak için harekete geçti. SSİK'ten çıkan karara göre, Uydu Fırlatma projesinin ön kavramsal tasarımını Roketsan yapacak. Teknik destek için ise Doğu Avrupa'dan bir ülkeyle işbirliği yapılacağı belirtiliyor. Sentetik açıklı görüntü alması hedeflenen Göktürk-3 uydusu için de Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) ile görüşmelerin başlaması kararlaştırıldı. Projeye TÜBİTAK ve Aselsan destek verecek. Böylece Türkiye uzaydaki etkinliğini pekiştirecek.

EMRE SONCAN / ZAMAN

Son 10 yılın 'En güvenilen' 40 otomobili belirlendi:

Bu haber toplam 5075 defa okunmuştur