anasayfa_manset_alti 1
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
862 belediye kurtuldu, 283 belediye kapandı
Bin 145 belediyenin kapısına kilit vurulmasına ilişkin yasanın iptal istemi, Anayasa Mahkemesi'nde kısmen kabul edildi.
31 Ekim 2008 / 22:49

Büyük tepkilere rağmen çıkarılan bir yasa ile,  bin 145 belediyenin kapısına kilit vurulmasına ilişkin yasanın iptal istemi, Anayasa Mahkemesinde kısmen kabul edildi. Köye dönüştürülecek 862 belde belediyesi kapatılmaktan kurtulurken, 283 ilk kademe belediyesi ise kapanacak.

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören yasanın Geçici 1. maddesinin iptal isteminin kabulüne, diğer iptal istemlerinin ise reddine karar verdi. Böylelikle aralarında eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in doğum yeri Isparta'daki İslamköy ile Marmaris'in Turunç ve Nevşehir'in Göreme belediyeleri kapatılmaktan kurtuldu.

CHP ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖTÜRMÜŞTÜ
Hükümet hazırladığı bir tasarının TBMM'de benimsenmesi ile, bu yılın Mart ayında, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesini kapatmıştı. Toplam bin 145 belediyenin kapısına kilit vurma anlamına gelen bu karar, yerel yönetimlerde büyük tepkiye neden oldu. CHP ise yasanın iptali ve yürütmenin durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Yasanın Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'na aykırı ve asıl amacın AKP'ye oy taşımak olduğu öne sürülmüştü. 22 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla yaşanan belirsizlik ortamı, kapatılan belediyelerdeki yöneticilerin ve buralarda yaşayan vatandaşların tepkisine neden olmuştu. Belediye başkanları, meclis üyeleri, çalışanlar ve vatandaşlar, tepkilerini yüksek mahkemeye faks ve e-mail yağmuruna tutarak gösterdi. AKP, nüfusu iki binin altındaki belediyelerin kapanmasına ilişkin yasal düzenlemeyi bu yılın Mart ayında Meclis'ten çıkardı ve Anayasa'nın "seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, seçimlere bir yıl kala uygulanamaz" engelini de böylelikle aştı.

HARİTALAR DEĞİŞTİ
Yasa başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin yerel yönetim haritasını değiştirdi. Yasadan en çok etkilenen kentlerin başında gelen İstanbul'da 32 olan ilçe sayısı 39'a yükseldi. İlk kademe belediyelerinden 37'sinin de tüzel kişiliği sona erdirilerek yeni 8 ilçe belediyesi oluşturuldu. İstanbul'un en eski belediyeleri arasında yer alan ve tarihi kimliği ile öne çıkan Eminönü mahalleye dönüştürülerek, Fatih ilçesinin sınırlarına katıldı. Yasayla İstanbul'da Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Sultangazi ilçeleri kuruldu.

KURTULAN BELEDİYELER
Anayasa Mahkemesinin yasanın geçizi 1. Maddesini iptal etmesi sonucu kapatılmaktan kurtulan ve 29 Mart seçimlerine de yine belediye olarak girecek 862 belde belediyesi şöyle:

KAPATILMAYAN BELEDİYELERİN TAM LİSTESİBu haber toplam 10529 defa okunmuştur