anasayfa_manset_alti 2
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altın fiyatları bugün nasıl seyir izleyecek: Altın analizi
Altın fiyatları artacak mı düşecek mi? Altın fiyatları ne olur? Altın almak için doğru zaman mı? Altın analizi ve yorumları (13 Eylül 2012 Perşembe)
13 Eylül 2012 / 10:20

Hedefonline ( http://www.hedefonline.com ) Tarafından Hazırlanan, Altın Analiz Raporu:

Altın cephesine baktığımızda iki günlük yatay hareketin ardından, dün sarı madende beklediğimiz bir geri çekilme yaşadık. Biz bu geri, çekilmenin biraz daha sert olmasını bekliyoruz ancak bu satışları alış, fırsatı olarak algılıyoruz. O yüzden her ne kadar satış beklentimiz, var ise de kademeli alımların yapılmasını mantıklı görüyoruz.

Q3, kararı sonrasında altında volitalitenin artmasını bekliyoruz. Önceden, risk almak istemeyen yatırımcılarımızın karardan sonra işlem yapması, gerektiğini belirtiyoruz. Teknik açıdan baktığımızda 1733 seviyesi, kırıldığında yukarıda 1748 seviyesine kadar çıkacak olan altında bu, seviyenin üstünde 1758 direnci var.

Aşağıda ise 1704 ilk alım, noktamızı oluştururken 1690 ikinci alım noktamızı oluşturmakta.

Destekler : 1726-1721-1713, Dirençler : 1734-1742-1747

İntegral Menkul ( http://www.integralmenkul.com.tr ) Tarafından, Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

Altın kontratlarında geçtiğimiz gün öğlen saatlerine doğru, Almanya Anayasa mahkemesi'nin ESM fonundaki Alman katılımını 190, milyar Euro’ya (246 milyar Dolar) sınırlama şartıyla izin vermesinin, ardından volatilitenin artarak 1747$ seviyelerine kadar yükselişleri, gördük.

Günün ilerleyen saatlerinde ise ABD Ham Petrol Envanterleri, stoklarında beklentilerin üzerinde artış sergilenmesi ve FED'in, yarınki toplantıda, sıfıra yakın faiz uygulamasını 2015'e kadar, uzatabileceği yönünde gelen haberler sonrası 1729 destek seviyelerine, doğru kar satışları etkili olmuştu.

Altın kotasyonunda , bu sabah, itibariyle işlemlerin 1731,7$ seviyesinden gerçekleştiğini, görmekteyiz. Yatırımcılarımızın bu aşamada, olası düşüşlerde 1725,5$ /, 1725$ seviyelerinden alış yapmalarının, 1720$ seviyesinin altını stop, seviyesi olarak, 1732/1733$ seviyelerini ise hedef noktalar olarak, belirlemelerinin uygun olabileceğini düşünmekteyiz. FOMC faiz oranı, kararı ve gelişmeleri takip edilmelidir.

Venn Danışmanlık ( http://www.venndanismanlik.com ) Tarafından, Hazırlanan Altın Raporu:

ALTIN VE FED..

Bugün Fed 3 aşamalı olarak karşımıza çıkacak..

Bunlardan ilkinde hamleye bakacağız. FOMC tutanakları, sunulacak.Saat 19.30 da.., Peşinden üyelerin ekonomik beklentilerini alacağız.. Saat 21:00, de.. Ve 15 dakika sonra Bernanke basın toplantısında konuşacak.. Kritik, zaman 19.30.. 

** Bugün Kore Merkez Bankası ECB nin ESM kararı ile rahatlamasından, sonra bekle –gör dedi ve faiz indirimi bekleyen piyasayı, şaşırttı. Benzer uygulama Fed’den gelir mi?Günün sorusu bu.. Yine de, Reuters anketi günler ilerledikçe daha fazla qe3 e inanların olduğunu, gösteriyor. Bugün %65 e çıktı Reuters anketinde qe3 olur diyenlerin, oranı..

Altın.. QE3 için hamle olmazsa ve herhangi bir değişiklik gündeme, getirilmez de Kore nin dediği Fed tarafından denilirse önce 1700, altına sonra 1652 ye dek iner..

Benzer şekilde gümüş de önce 32.60 der,sonra da biz buraya gelirse, yorumlarız dediğimiz bölge olan 31.30 a değer.

*Fed’in hiçbirşey yapmama ihtimali oldukça düşük.Neler, yapabilir.. Sınırsız tahvil alabilir.. Tam bir parasal pompalama. Bu, ihtimal hiçbirşey yapmama ihtimalinden de düşük bize göre.ESM sonrası, bir bekle-gör havasını yine de birşeyler yaparak tamamlayabilir Fed.

Burdaki amaç da özellikle konut sektörünün kalkınmasını, amaçlamak,işgücüne yönelik adımların atılmasını sağlamak olacak.

Burda ne yapılabilir..300-600 milyar arasında değişen bir tahvil, alımı—ucu açık limitsiz deği de miktarı sunulan bir para pompalama, tercih edilebilir-Sürecin sonu da erkene çekilebilir.Mesela Ocak sonu..

Altın 300 lük bir kurşunu çok sevmeyebilir.600 lük geniş vadeyi de, beğenmeyebilir. Gerçi ilk tepki miktara odaklı olur, beğenmemek sonraki, düşünce olarak karşımıza çıkar.. Burda ilk hamlede birşeyler yapmak, altına ilk etapta itici güç.. Altın yükselir.. Bundan sonrakiler üzerine, belirtiyoruz gelişmeleri .. Ne hangi sonuca götürür diye.. Yoksa Fed, hamle mi yaptı..Yeni zirve getirecektir altına.. O yüzden hem hamlenin, vade sonu hem de miktarı önemli..Peşinden gidelim mi altının, gitmeyelim mi kısmı ile ilgili bu yazdıklarımız..

Bir de 0 a yakın faiz düzeyinin süresinin genişletilmesi var tabi, bugün gelecek değişiklikler arasında..Mesela bu sürecin 2015 ortasına, dek uzatılması beklenilen,bilinen ve hatta fiyatlanan bir gelişme..Ama, yine de ilk etapta Fed in hamlesi diye yorumlanır ama sadece hamle, olarak bu sunulursa çok da kalıcı etki yapmaz altında..

Fakat sürecin 2015 ortasından da ileri götürülmesi hem doları, yaralar hem de altını coşturur.Bu yüzden bu söyleme özellikle, bakacağız..

Özetle..Fed para pompalarsa tahvilin özelliği,hamlenin süresi ve, miktarı,faiz düzeylerinin daha ne kadar daha 0 a yakın seyredeceği, sorularının yanıtları beklenmekte Fed’den bu gece..

EN büyük hayalkırıklığı Fed’in hala qe3 masada demesi olur.

GCM Menkul Kıymetler ( http://www.gcmforex.com ) Tarafından, Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

QE3’e Var mısın Yok musun?, Altın fiyatları gün içerisinde 1647 direncine kadar yükseldi (, Almanya anayasa mahkemesi sonucu sonrasında) ancak fibonacci fan'ın, üst noktası olan 1650 direncini geçemeyerek satış baskısına maruz, kaldı.

Bu nedenle de gün içerisinde 1647 direncinden başlayan düşüş, basksıı altın fiyatlarını 1725 dolar seviyesine kadar geriletti ve, şuanda da 1731 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Altın, fiyatları için net bir şekilde kar realizasyonlarının başladığını, görmekteyiz ve bu durum Altın fiyatlarını 1670 ve 1620 seviyesine, kadar düşürebilir.

Ancak teknik olarak beklenilen bu kar satışlarının, devam edebilmesi için bu akşam FED'den QE3 ile ilgili somut bir şey, çıkmaması gerekmektedir. Eğer FED gerekirse parasal genişleme yaparız, ya da şuanda QE3 yapmayacağız tarzında bir açıklama gerçekleştirirse, var olan kar realizasyonları baskısı kendisini gösterecek ve altın, fiyatlarındaki kar satışları yukarıda belirlediğimiz 1670 ve 1620, seviyelerini hedeflenmesine katkı sağlayacaktır.

Diğer yandan geçen, hafta gelen olumsuz tarım dışı istihdam verisi ve ABD ekonomisinin son, durumunun QE3 yani parasal genişlemenin yapılmasını gerektiriyor ve bu, nedenle de QE3 yapılacak tarzında bir açıklama gerçekleştirirse bu, seferde Altın fiyatları uzun vadeli trend yönü olan yükselişlerde yer, alması beklenilmekte ve orta vadeli ilk hedefimiz olan 1800, seviyesinin test edilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle de, özellikle gün sonu ABD’den gelecek olan toplantı sonucuna dikkat etmek, gerekmektedir.

NOT: FED'den çıkacak olan sonuca göre altın fiyatlarında sert, hareketlerin oluşması ve bu duruma göre uygun işlem stratejilerinin, belirlenmesi gerekmektedir. Gelen haberlerin doğru yorumlanması, neticesinde açıklama zamanı başarılı işlemler elde edilebileceği gibi, garantici işlem yapmak isteyenler ya da riski sevmeyenler bu zaman, diliminde işlemlerden kaçınmalıdır.

Pivot 1724, Destek 1724-1717,50-1710, Direnç 1743,50-1747-1760

Bu haber toplam 9411 defa okunmuştur