Çok Okunanlar
Yorumlananlar
Anket
2015 yılında en fazla değer kazandıracak yatırım aracı sizce hangisi?
Altın
Borsa
Döviz
Hisse Senedi
Hava Durumu
Ankara 2/11 °C
İstanbul 7/11 °C
İzmir 9/14 °C
Döviz
IMKB
80.549
DOLAR
2,5105
EURO
2,8155
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Popülizm de savaş kadar tahribat yapar
Deniz Gökçe
09 Temmuz 2013 Salı

Popülizm de savaş kadar tahribat yapar

Suriye’deki rejim İran, Rusya ve Çin tarafından destekleniyor. Batı tarafından ise desteklenmeyen Esad rejimi bugünlerde tüm dış işlemlerini İran riali, Rus rublesi veya Çin parası renminbi cinsinden yapıyor. Hedef Batı’nın yaklaşımı sonucu hızla değer kaybeden Suriye parasının değerini korumak. Suriye’nin ekonoımisinin ayakta kalmasında destekler önemli rol oynamakta. İran’dan gelen 500 milyon dolarlık petrol transferi Suriye için önemli bir destek. Veya Tahran’dan sağlanan gıda ve petrol ürünleri almak için krediler çok önemli.  

Esad bu destekler ekonominin ayakta kalamayacağını, çünkü ABD ve İngiltere’nin Suriye’nin parasının değerini sıfırlamak için bir işbirliği ve ekonomik savaş içinde olduklarını ısrarla her yerde vurgulamakta ve iddia etmekte. 

PARA NEREYE GİDİYOR?

Peki Suriye parasının değeri nereye gitmekte? Problemli ülkelerin paralarının değerini ve enflasyonlarının nereye gittiğini incelemekte uzman ABD’li iktisatçı Steve Hanke, Suriye konusunda bir çalışma yapmış. Hanke çalışmalarında resmi kur ile karaborsa kur arasındaki farklılığın trendinden faydalanarak hem enflasyondaki resmen ilan edilen rakamlar ile gerçek rakamlar arasındaki farkı hesaplamaya hem de ülke parasının değer kaybının trendinin değişme hızını tespit etmeye çalışıyor. 

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/deniz-gokce/populizm-de-savas-kadar-tahribat-yapar/haber-223696

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI